EN388:2016 Mekanik Risklere Karşı Koruyucu İş Eldivenleri…

 

EN388:2016 Mekanik Risklere Karşı Koruyucu İş Eldivenleri standardı, iş güvenliği amaçlı kullanılan iş eldivenlerinin aşınma, bıçakla kesilme, yırtılma ve delinmeyi içeren mekanik risklere karşı deney metodları ve özellikleri kapsamaktadır.

 

Bu standarda uygun olan koruyucu iş eldivenleri, EN420 Koruyucu Eldivenler Genel Özellikleri Standardının geçerli olduğu bütün özellikleri karşılamak zorundadır. 

Mekanik Risklere Karşı Koruyucu iş eldivenleri, aşınma, bıçakla kesilmei yırtılma ve delinme testleri yapılmakta ve performans seviyeleri belirlenmektedir.

 a b c d e f

Mekanik Riskler piktogramının altında yazan 6 adet performans seviyesi bulunur . a,b,c,d,e,f harflerinin bulunduğu yere , performans seviyelerinin sonuçları yazılmaktadır.

a : Aşınma Direnci : Test yapılan iş eldiveni aşınması için gereken tur sayısını belirtir.  

b : Kesilme Direnci - Couptest (indeks) : Test yapılan eldivenin sabit kuvvet altında dönen bıçakla kesilme indeksini baz alan değerini gösterir

c : Yırtılma direnci : Test edilen eldivenin yırtılması için uyglanması gereken kuvveti Newton cinsinden belirtir

d : Delinme Direnci : Standart özelliklerdeki delicii ile test yapılan eldivende delik açabilmesi için gerekli olan kuvveti Newton cinsinden belirtir.

e : ISO Kesilme Direnci : Test edilen eldivenin belirlenmiş değişken kuvvet altında kesmek için gerekli yükü Newton cinsinden belirtir.

f : EN Darbe Direnci : Test edilen ürün, üzerine uygulanan bir yüke maruz kaldığında ölçülen enerjiyi ve kuvvet aktarımını baz alınarak belirtir.