Mekanik Risklere Karşı Koruyucu İş Eldivenleri, Endüstriyel tesislerde kullanılan iş eldivenleri mekanik risklere karşı koruma sağlayarak, iş güvenliği uygulamalarına önemli katkı sağlamaktadır.

Mekanik Risklere Karşı Koruyucu İş Eldivenleri, Endüstriyel tesislerde kullanılan iş eldivenleri mekanik risklere karşı koruma sağlayarak, iş güvenliği uygulamalarına önemli katkı sağlamaktadır.

Mekanik Risklere Karşı Koruyucu İş Eldivenleri

Endüstriyel tesislerde kullanılan iş eldivenlerinin mekanik risklere karşı koruma sağlayarak, iş güvenliği uygulamalarına önemli katkı sağlamaktadır. Mekanik riskler olarak tanımlanan aşınmadan, kesilmeden, yırtılmadan, delinmeden ve darbeden kaynaklanan risklere karşı koruyucu iş eldivenleri olarak tasarlanmıştır. Üretim sırasında özellikle aşınma durumu, iş eldivenlerinin kullanım süresini azaltan bir durumdur. Kullanılan iş eldivenin kaplama yapısına göre aşınma özelliği farklı farklı dirençler sağlar. Nitril kaplı iş eldivenleri, köpük nitril, mikrofiniş kaplama, flat nitril veya nitril köpük kaplaması sayesinde aşınmasını en aza indirecektir. Keslme direnci, bir iş eldiveninde en önemli aranan özelliklerden biridir. İş eldivenin astarı sayesine kesilme direnci özelliği sağlanmaktadır. Ayrıca eldivenin kaplaması da kesilme direncine önemli katkı sağlar. Yırtılma ve delinme dirençleri sayesinde çalışanın el sağlığının uzun süreli korunmasını sağlar. Mekanik risklere karşı koruyan iş eldivenleri için EN388 standardı tam anlamı le uygulanmalıdır. 

Mekanik Risklere Karşı Koruyucu İş Eldivenleri Nelerdir

Mekanik risklere karşı koruyucu iş eldivenleri, elleri kesici, delici, sürtünmeli veya darbe etkilerine karşı korumak için tasarlanmış özel eldivenlerdir. Bu tür iş eldivenleri, özellikle inşaat, taşımacılık, madencilik, tarım, endüstriyel üretim ve benzeri sektörlerde kullanılmaktadır. Mekanik risklere karşı koruyucu iş eldivenleri, farklı malzemelerden yapılmaktadır. Bu malzemeler arasında nitril, lateks, kevlar, poliüretan, deri, kauçuk ve benzerleri yer alır. Bu malzemeler, farklı türde risklere karşı koruma sağlar. Örneğin, kesici ve delici etkilere karşı koruyucu iş eldivenleri, genellikle kevlar, çelik veya cam elyafı gibi güçlü malzemelerden yapılmıştır. Darbe etkilerine karşı koruyucu eldivenler ise, genellikle kalın malzemelerden yapılmıştır ve avuç içindeki koruyucu yastıklar ile parmaklar arasındaki dolgu malzemeleri sayesinde darbeleri emer. Sürtünme etkilerine karşı koruyucu eldivenler ise, kaymaz yüzeyler ve dayanıklı malzemelerle tasarlanmıştır. Mekanik risklere karşı koruyucu eldivenler, çalışanların ellerini yaralanmalardan korur ve iş kazalarını önler. Ancak, doğru eldiven seçimi ve kullanımı önemlidir. Eldivenlerin doğru boyutta ve malzemede olması, işle uyumlu olması ve kullanım ömrünün sınırlandırılması gerekmektedir. Ayrıca, eldivenlerin kullanımı, iş güvenliği eğitimlerinde vurgulanan diğer güvenli iş uygulamaları ile birlikte yürütülmelidir.